به وب‌سایت آموزشی خانم گل خوش آمدید!
راهکارهای مناسب برای ارتقای روابط اجتماعی

راهکارهای مناسب برای ارتقای روابط اجتماعی

شاید بارها پیش آمده باشد که از خودتان بپرسید چگونه می‌توان مهارت‌های همگانی معاشرتی و انفرادی را نقصان داد؟ به نظر می‌رسد این سؤال به دغدغه‌ی ذهنی افراد زیادی تبدیل شده و اخیرا در کوئرا نیز مطرح شده است. کوئرا سایتی است که مردم پرسش‌های خود را مطرح می‌کنند و افرادی که پاسخ آن را بدانند، دانش خود را با همین ها در میان می‌گذارند.

راهکارهای مناسب برای ارتقای روابط اجتماعی

حالت و چندی ازدیاد مهارت‌های مدنی جمعی نیز سؤالی است که اخیرا در این سایت مطرح شده و میلنا رنجلاو، دانشجوی دکترای مهندسی عمران به آن پاسخ داده است. در ادامه‌ی این مقاله‌ی زومیت به بررسی ۱۰ راه حل پیشنهادی او برای تزاید مهارت‌های همگانی معاشرتی و انفرادی می‌پردازیم. این مهارت‌ها به تکثیر و کاهش میزان فروش محصولات نیز کمک می‌کنند. در ادامه در مطلب فناوری در مورد راهکارهای مناسب برای ارتقای روابط اجتماعی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

به صحبت‌ها گوش دهید

اغلب مردم تمایلی به گوش دادن به حرف‌های همین ها ندارند. واقعاً این افراد هیچ علاقه‌ای به شنیدن حرف‌های همین ها ندارند و دوست دارند جمعی که در آن حضور دارند، با حرف‌هایشان هدایت کنند. درصورتی‌که این رفتار هیچ تأثیر مثبتی روی اشخاص دیگر و همان ها نمی‌گذارد. برای ازدیاد مهارت‌های مدنی جمعی با دقت به حرف‌های اشخاص دیگر و همان ها گوش دهید و با استعلام سؤال‌های مرتبط، علاقه‌ی خود را به صحبت‌های طرف مقابل نشان دهید.

به داستان‌های افراد دیگر علاقه نشان دهید

همه‌ی ما کمی حس تفرعن داریم و افرادی را که به داستان‌هایمان علاقه نشان می‌دهند بیشتر از سایرین دوست داریم. افرادی که  به شنیدن صحبت‌های همین ها علاقه نشان می‌دهند حسب معمول جذاب‌تر هستند. به این دلیل سعی کنید از صحبت‌های طرف مقابل نکات جدیدی یاد بگیرید.

مشخص کنید که در چه جمع‌هایی راحت‌تر هستید

برخی افراد صحبت کردن با یک شخص را به صحبت کردن با عده‌ی زیاد ترجیح می‌دهند. شما جزو کدام دسته هستید؟ مشخص کردن این موضوع کمک می‌کند محیط بهتری برای درخشش مهارت‌های اجتماعی خود بسازید. فراوانی از افراد مکالمه با یک نفر را به مکالمات گروهی ترجیح می‌دهند. این افراد دوست دارند تماس عمیق‌تری با همین ها خلل ناپذیر کنند و از این طریق تأثیر بهتری روی مخاطب خود بگذارند. به احساسات درونی خود مراجعه کنید و ببینید با کدام حالت راحت‌تر هستید. کدام نوع از پیوندها کمک می‌کند با سایرین دوست شوید و مکالمه‌ی به‌یادماندنی‌تری ارائه دهید؟

منفی بافی و صحبت‌های طعنه‌آمیز را کنار بگذارید

سعی کنید نگرش منفی را کنار بگذارید و در مورد هر موضوعی شکایت نکنید. چنین رفتارهایی به‌شدت زننده هستند. همه‌ی ما در زندگی درگیر ترس و استرس هستیم و به همین دلیل، تلاش می‌کنیم حداقل در مکالمات هرروز از این بخش ها فاصله بگیریم؛ سرانجام همصحبتی با افراد مهربان، شوخ و دل پذیر را به افراد وازده و منفی‌باف ترجیح می‌دهیم. منتقل کردن افکار منفی به دیگران مانند عوض کردن یخ به اسکیموها است و مطمئنا هیچ ابتیاع برای آن پیدا نمی‌شود.

نام اشخاص دیگر و همان ها را به خاطر بسپارید

شاید شما هم با افرادی اصابت کرده باشید که می‌گویند حافظه‌ی ضعیفی دارند و نمی‌توانند نام سایرین را به خاطر بسپارند. درصورتی‌که اگر به همین افراد گفته شود بابت به یادآوردن نام افراد دیگر به آن‌ها هزار دلار جلا می‌شود، حافظه‌شان تقویت خواهد شد. بدین سبب ایراد از عملکرد مغز نیست و همه چیز به سبب بستگی دارد. اگر فردی واقعا بخواهد نامی را به یاد بیاورد بدون شک این کار را انجام خواهد داد. پس زمانی که می‌خواهید با دیگری دلبستگی خلل ناپذیر کنید، نامش را بپرسید. اگر اولین بار متوجه نشدید، از او بخواهید مجدداً آن را تکرار کند. اگر باز هم فراموش کردید، نام او را از افراد حاضر در جمع بپرسید. سپس شخص مورد نظر را با نامش صدا کنید. مردم عاشق این کار هستند.

راهکارهای مناسب برای ارتقای روابط اجتماعی

هدف از گوش دادن به صحبت‌های افراد دیگر این است که حرف‌های آن‌ها را به خاطر بسپارید. با دقت به حرف‌هایی که می‌زنند گوش بدهید و در مکالمات بعدی خود از این معلومات مصرف کنید. به‌عنوان مثال نسبت حماقت دادن نام اعضای خانواده، نام حیوان خانگی، سرگرمی‌ها و جزئیات کار همین ها کمک می‌کند در آینده مکالمه‌ی عمیق‌تری با آن‌ها داشته باشید. این روزها اغلب افراد توجهی به حرف‌های دیگران ندارند و به دنبال این هستند که هر چه زودتر نوبتشان شود تا خودشان شروع به صحبت کنند. بدین لحاظ زمانی که شخصی ببیند اطلاعاتی را که در مکالمات قبلی به شما داده است به یاد دارید، بسیار سرزنده خواهد شد.

در صحبت کردن زیاده‌روی نکنید

مکالمات مانند بلوار دوطرفه هستند و نیازی نیست در مورد هر موضوعی اظهار نظر کنید یا بخواهید افسانه ای را تعریف کنید. می‌توانید مکالمه را با مطرح کردن یک پرسش جدید یا تکان دادن سر پیش ببرید. افرادی که زیاد صحبت می‌کنند هیچ جذابیتی برای همین ها ندارند و طبق معمول کسی دوست ندارد با آن‌ها هم‌کلام شود.

شبکه‌سازی به معنای نزدیک شدن به سایرین و شروع یک مکالمه‌ی جدید نیست؛ این تازه آغاز ماجرا است. قدرت واقعی شبکه‌سازی در حفظ کردن مناسبات است. سروکار مانند دوی ماراتن است و باید با سرعت یکنواختی پیش برود؛ نه اینکه مانند دوی سرعت زود تمام شود. سعی کنید رابطه خود را با طرف مقابل حفظ کنید؛ به‌عنوان مثال اگر طرف مقابل از شما خواسته است مقاله، وبینار یا پادکستی برایش ارسال کنید، این کار را حتما انجام دهید. این یعنی شما فرد قابل اطمینانی هستید و به طرف مقابل خود اهمیت می‌دهید. اغلب افراد فراموش می‌کنند چیزی که از آن‌ها دعوی می‌شود، در موعد مقرر ارسال کنند؛ به همین دلیل افرادی که فراموش نمی‌کنند، تأثیر فوق‌العاده خوبی روی طرف مقابل خود خواهند گذاشت.

مکالمه را به‌موقع قطع کنید

هیچ شخصی دوست ندارد ساعت‌ها پای صحبت شخصی که به‌تازگی ملاقات کرده است بنشیند. هرقدر مکالمات کوتاه‌تر باشند کیفیت بالاتری خواهند داشت.

احساسات خود را بیان کنید

بیان کردن احساسات یکی از اصلی‌ترین مواردی است که کیفیت مکالمات را نقصان می‌دهد. به دیگران جاه بگذارید، آن‌ها را تحسین کنید، جنبه‌های مثبت کارشان را پیدا کنید و از آن‌ها تعریف کنید، آن‌ها را ببخشید و قضاوتشان نکنید، سعی کنید احساسات واقعی خود را بروز دهید و تا جای ممکن به آن‌ها کمک کنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *