به وب‌سایت آموزشی خانم گل خوش آمدید!
چگونه ناخن هایی سالم داشته باشیم؟

چگونه ناخن هایی سالم داشته باشیم؟

معمولا دست ها بخش مهمی از ظاهر را در برخورد اول با یک نفر ایفا می کنند و دستی زیبا و ناخن بدون صدمه جذابیت خاص خود را دارد و برای مراقب از دست با هم برای شما ناخن حائز اهمیت باشد هم پوست دستانتان و همینطور ظرافت دستان شما در هنگام دست دادن با دوستانتان اولین تصویر سازی در ذهن آنها را شکل می دهد.وحالا به این مورد می پردازیم که چگونه ناخن هایی سالم داشته باشیم؟

ناخن سالم

برای رده ی اول ناخن های سالم را بشناسید،دکتر طباطبایی، کارشناس پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به جام‌جم خاطر نشان کرد که ناخن سالم سطحی بسیار نرم، کمی برجسته و مستطیلی شکل، گرد، مربع و یکنواخت دارد و با بالا رفتن سن، کم کم خطوط طولی، خشک و غیرشفاف روی آن شکل می گیرد. ناخن طبیعی به سبب وجود جریان خون موجود در بستر آن به رنگ صورتی است و در انتهای آنها معمولا خطوط سفید عرضی دیده می‌شود که به سبب ضربه‌های معمول است که در طی به ناخن‌ها وارد می‌شود و کاملا طبیعی است.

ناخن سالم
ناخن سالم

او همچنین در ادامه صحبت خود افزود که  ضخامت ناخنی که از زیر پوست خارج می‌شود تا نوک آن کم کم افزایش می یابد و با بالا رفتن سن، ضخامت ناخن‌ها به تدریج بیشتر می شود. به گفته این کارشناس پوست، نازک شدن نامعقول ناخن‌ها به علت مشکل‌ ریشه و ضخیم‌ شدن نامعمول آن به موجب اختلال بستر ناخن‌ اتفاق می‌افتد.

ناخن ها را نجوید

اگر شما عادت به جویدن ناخن دارید باید مطلب را بدانید که جویدن ناخن ممکن است  شاید چیزی بیشتر از یک عادت کهنه نباشد، اما در بعضی موارد می تواند از علامت های استرس مزمن باشد که نیاز به درمان دارد. همچنین خوردن و کندن ناخن می تواند نشانگر وسواس باشد که در این حالت باید با پزشک خود مشورت کنید.

ناخن های سالم
ناخن های سالم

اگر این کار شاید دلیل عصبی یا روانی دارد اما برخی شرایط و ناهنجاری ها در بدن موجب تغییر رنگ و ظاهخر ناخن ها می شوند، اما این تغییرات در موارد کمیاب نشانگر بیماری است، به گونه ای که تمام مردم که ناخن های سفید رنگ دارند، منحصرا به هپاتیت مبتلا نیستند. با این حال اگر ناخن هایی سالم دارید احتمالاً بدن شما نیز از شر مشکلات ذکر شده در امان است. اما اگر نگران تغییرات ناخن های خود هستید، حتما مراجعه به یک پزشک پوست بدون هیچ ضرریخواهد بود.

هر تغییری در ناخن احتمال بیماری را نشان می دهد

ناخن های شما کاملا می توانند به شما این پیام را برسانند که چه مشکل جسمی دارید وجود رنگ سفید در ناخن یا وجود اثر کمی از قرمزی و یا مقداری بالا پایینی در ناخن ها ممکن است علامتی از بیماری در بدن باشند. ناخن قسمتی از دستگاه پوششی بدن محسوب می شود.

سلامت ناخن
سلامت ناخن

در ادامه می توان گفت که بخش‌های دیگر این دستگاه شامل پوست، مو و غشاهای مخاطی محسوب می شوند.صفحات حفاظتی از انگشت که ناخن نامیده می‌شوند، انتهای انگشتان دست و پا را پوشش می دهند. ناخن ها تشکیل شده از کراتین که یک پروتئین درشت مولکول درون مو و پوست است، شک گرفته است. ناخن ها از ماتریکس که لایه ی زیر یک چین پوستی به نام کوتیکول واقع شده اند و از لانولا  که قسمت هلالی شکل در قاعده ناخن است، رشد خود را می‌کنند.

برای داشتن ناخن های سالم تغذیه مناسب باید داشته باشید.از مواد غذایی که غنی از سولفور و سیلیکون می‌‌باشند مانند کلم بروکلی، ماهی و پیاز تغذیه کنید. ونیز از غذاهایی که دارای یک نوع ویتامین B هستند همانند سویا و از تمام انواع مختلف دانه‌‌ها و غلات می‌‌توانید در این راه استفاده کنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *