به وب‌سایت آموزشی خانم گل خوش آمدید!
سفری به گردنه حیران

سفری به گردنه حیران

سفرهای جاده ای همیشه یکی از انواع پرطرفدار سفرها بوده اند و حتی با وجود ارتقا خطوط هوایی و راحتی و سرعت آنها، باز هم جاده ها حرف اول را در مسیرهای رسیدن به مقاصد مختلف می زنند. در این میان برخی جاده ها با جلوه هایی بی بدیل از رهگذران خود پذیرایی می کنند و باعث می شوند تا گردشگران، بارها و بارها در آنها توقف کنند و مبهوت زیبایی های آنها شوند. در ادامه در مطلب گردشگری در مورد سفری به گردنه حیران صحبت خواهیم کرد.

سفری به گردنه حیران

می خواهیم شما را به دیدن یکی از شاهکارها در میان جاده های ایران دعوت کنیم و با هم دست به سفری مگر دیگر بزنیم. به شمال غربی کشور عزیزمان می رویم تا عازم جاده ی آستارا – اردبیل شویم. این جاده گاز پینه های زیادی را در خود جای داده است که هر کدامشان دنیایی غیر را پیش روی شما قرار می دهند و لحظاتی خوش را برای تان به ارمغان می آورند.صحبت از این جاده بسیار است اما این بار نوبت یکی از وسیم باطراوت ترین جلوه های آن است که با آرایش آراستگی هایش جادوی مان کند و تصاویری حیرت انگیز را پیش رویمان قرار دهد.

گردنه حیران یکی از زیباترین مسیرهای جاده ای ایران است که گردشگران کثرت را به سوی خود می کشاند. این گردنه در منطقه ای مرزی قرار دارد و با قرار گرفتن در آن در یک سو براز های ایران و در سوی دیگر جنگل های کشور آذربایجان را می بینید.در این مسیر می توانید از امکانات تفریحی خوبی همچون تله کابین مصرف کنید.

آشنایی با گردنه حیران

گردنه حیران منطقه ای حیرت انگیز و وسیم باطراوت است که با طول ۳۵ کیلومتر در میانه های جاده آستارا به اردبیل قرار دارد و به عنوان یکی از زیباترین مسیرهای جاده ای ایران نهان می شود. این گردنه در منطقه ای ییلاقی قرار گرفته و به عنوان آخرین منطقه حفاظتی استان گیلان به شمار می رود.

نامش را از این جهت حیران گذاشته اند که هر کسی با قرار گرفتن در آن مبهوت شگفتی خلقت می شود و حیرت زده به طبیعتی می نگرد که در هر ساعت با جلوه ای تازه غافلگیرش می کند.این گردنه رویایی، از یک طرف مشرف به کوه ‌های ابهام آمیز از جنگل ‌های انبوه است و در سوی دیگر آن جنگل هایی را می بینید که متعلق به کشور آذربایجان هستند و یکی از وصله زینت های منطقه به شمار می روند.

دیدنی های گردنه حیران

در هر نقطه از گردنه حیران، جاذبه ای وجود دارد که می تواند لحظاتی فراموش نشدنی را برای تان به ارمغان بیاورد. در اینجا نگاه کوتاهی به دیدنی های این جاده خواهیم داشت و در صورت نیاز به توضیحات مفصل تر، در مطلبی جداگانه تمامی جوانب آنها را بررسی خواهیم کرد.

طبیعتی غرق در مه

اولین چیزی که به هنگام عبور از گردنه حیران چشم تان را نوازش می دهد، پوشش جنگلی است که از دو سو احاطه تان می کند. کم کم سر و کله مراتع نیز پیدا می شود و در میان آنها کلبه هایی نیز به چشم می خورند. در این میان دام های در حال چرا یا اسب هایی که به این سو و آن سو می روند، به مناظر اضافه می شوند تا تصویری ماندگار را در ذهن تان حک کنند.

البته همه چیز به اینجا ختم نمی شود؛ همه این زیبایی ها در گردنه حیران، غرق در فضای مه آلود جاده می شوند تا بهشتی رویایی را برای تان خلق کنند و هر لحظه بر لذت سفرتان بیفزایند. بالا بلندترین نقطه این گردنه از سطح آب های آزاد تنها حدود ۱۵۰۰ متر است و ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که در این ارتفاع، مه از کجا آمده است؟ در واقع علت اصلی مه در گردنه حیران، رطوبت دریای خزر است و این امر رابطه خاصی با ارتفاع این گردنه ندارد.

سفری به گردنه حیران

 

پارک ملی هیرکان

یکی از ویژگی های این گردنه این است که در یک نقطه مرزی قرار دارد و با قرار گرفتن در آن در یک سوی جاده، جنگلی انبوه و متعلق به پارک ملی هیرکان را خواهید دید که در کشور آذربایجان قرار دارد. پارک ملی هیرکان با وسعتی برابر ۴۰,۳۵۸ هکتار در نهم فوریه سال ۲۰۰۴ میلادی توسط ریاست جمهوری آذربایجان گشایش یافت تا به عنوان یک منبع غنی از گیاهان و سبع ها مورد توجه قرار گیرد. به سبب داشتن ویژگی هایی خاص، منظور ثبت جهانی این پارک ملی نیز مطرح شده است و شاید در آینده شاهد قرار گیری آن در فهرست میراث جهانی یونسکو باشیم.روستای حیرانحیران یکی از روستاهای نمونه آفاق پویی است که با آب و هوای ییلاقی در میان طبیعتی سحر انگیز قرار گرفته و از سه روستای حیران سفلی، حیران وسطی و حیران علیا تشکیل شده است. این روستا در ۳۰ کیلومتری آستارا قرار دارد و از جاذبه های شاخص منطقه به شمار می رود.

مردم در این روستا به کشاورزی کسب دارند و در سال های اخیر با رونق سفر به ارایه سوغات، غذاهای محلی و … نیز روی آورده اند. روستای مشند، در استان گیلان و در کیلومتر ۱۸ جاده آستارا – اردبیل قرار دارد و با مناظر زیبا و ییلاقی می تواند پذیرای شما باشد. واژه مش در زبان تالشی به معنای زنبور به کار می رود و نام این روستا به معنای آشیانه زنبور است. حدود ۱۱۷ اهل بیت در این روستا زندگی می کنند که به کشاورزی و دامداری مشغولند و از طریق اشتغال به کارهای خدماتی در بخش گردش جهانگردی نیز امرار معاش می کنند.
روستای مشند

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *